Kupuję laptopa. Na co zwrócić uwagę?

Mimo że od lat obserwujemy wzrost popularności tabletów i oraz zwiększanie funkcjonalności smartfonów, laptopy wciąż dominują pod względem najlepszej obsługi programów komputerów i komfortowego poruszania się po stronach internetowych. Jeśli właśnie zaczynasz szukać nowego laptopa, tutaj omawiam najważniejszego zagadnienia, które należy wziąć pod uwagę, gdy wybieramy nowy sprzęt. Warto zapytać o te kwestie sprzedawcę w sklepie komputerowym, tak aby wybrać urządzenie, które spełni nasze oczekiwania.

Jaki typ laptopa?

Laptopy znacznie się zmieniły w ostatnich latach, a także funkcje które oferują. Więc pierwszym pytaniem, które należy sobie zadać to jaki typ laptopa będzie nam odpowiadać. Są standardowe laptopy, które oferują nam podstawowe opcje, MacBooki od firmy Apple, które są bardzo cienkie, ale także dużo droższe od produktów konkurencji. Są multilaptopy 2 w 1, które pozwalają zmieniać nasz sprzęt z laptopa na tablet i w drugą stronę. Jedyne co należy zrobić to wyjąć ekran ze stacji dokującej, aby korzystać z niego jako tableta. Są również Chromebooki, które wyróżniają się przystępną ceną, ale muszą być stale połączone z Internetem, aby przechowywać i wykorzystywać informacje w chmurze.

W jakim celu będziesz używać swojego nowego laptopa?

Jeśli zamierzasz używać go głównie w domu do rozrywki, to bateria nie jest kluczową sprawą, ponieważ może on zawsze być podłączony do prądu, ale jeśli podróżujesz do pracy, bateria powinna być jednym z najważniejszych czynników wpływających na ostateczna decyzję. Laptopy dostępne dzisiaj na rynku pozwalają na korzystanie z laptopa przez wiele godzin, do 6-7 w najlepszych modelach. Jeśli jesteś graczem, upewnij się, że laptop jest wydajny na tyle, aby prowadzić wielogodzinne rozgrywki online.

Ekran ma znaczenie

Ekrany o rozmiarze poniżej 15 cali są idealne do codziennych czynności, takich jak sprawdzanie poczty e-mail i przeglądanie, ale nie nadają się do oglądania Netflixa lub projektowania graficznego. Ponad 15 cali jest korzystne, jeśli chcesz dużo grać lub pracować na swoim przenośnym komputerze. Na koniec należy sprawdzić rozdzielczość, ponieważ najważniejsze jest to, aby ekran mógł przetworzyć rozdzielczość 1080p.

Procesor i pamięć

Procesory Intel różnią się od niskiego do wysokiego zakresu, przeznaczonego do różnych funkcji. Jeśli chodzi o pamięć, większość użytkowników potrzebuje co najmniej 4 GB pamięci RAM, a 8 GB z pewnością pokryje Twoje potrzeby, chyba że jesteś projektantem graficznym.

Porty USB i czytniki kart w laptopie

Rzadko przy zakupie laptopa zwraca się uwagę na rozmieszczenie i ilość portów USB. Jednak z biegiem czasu często okazuje się, że jest ich za mało i nie odpowiadają potrzebom użytkownika, który liczy na podpięcie pamięci flash, modemu, myszy, zewnętrznej klawiatury. Wszystkie te urządzenia potrzebują oddzielnych portów, najlepiej w wersji 3.0, które przyspieszają przepływ informacji. Warto sprawdzić przed zakupem, czy jest ich tyle, ile potrzeba oraz jak są rozmieszone.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu jesteś trochę bliżej wybrania odpowiedniego laptopa dla Ciebie. Pamiętaj, aby zastanowić się nad tym, z czego korzystasz i jaki laptop będzie spełniać twoje potrzeby. Zasada jednak jest prosta: im więcej korzystamy z komputera w pracy, tym więcej zaawansowanych rozwiązań potrzebujemy w naszych przenośnych komputerach. Jeśli potrzebujesz go jedynie do przeglądania stron internetowych i codziennych aktywności, możesz zdecydować się na tańsze modele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *